Kalite ve Güvenin Adresi..

Mergen'de Güvenilir Ellerde
Sepetim 0,00 TL
Elektirikli Araç Bakımı

Elektrikli Araç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hibrit ve elektrikli araçlar da aynı içten yanmalı motorlu araçlar gibi düzenli servis hizmetine ihtiyaç duyarlar. Euromaster servis noktaları, yeni nesil hibrit ve elektrikli araçlar için arızaların çözümü ve periyodik bakımlarında sürücülere yardımcı olabilirler.

Elektrikli ve hibrit araçlar popülerliğini hızla artırıyor. Özellikle son yıllarda araç üreticileri yeni elektrikli modellerini satışa sunuyor ya da elektrikli araç üzerine uzmanlaşmış yeni markalar Türkiye piyasasına giriyor. Bu araçların da periyodik bakım ve lastik konusunda uzman ve güvenilir ellere emanet edilmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra Hibrit araçların bakımında da içten yanmalı motorlu araçlarda bulunan tüm bakım prosedürlerine göre gerçekleştirilerek sürücülerin yola verimli ve güvenli şekilde devam etmesi sağlanmalıdır.

Hibrit ve Elektrikli Araç sahiplerinin yetkili Euromaster noktalarında alabilecekleri hizmetler şunlardır;

  • Lastik montajı
  • Nitrojenle Lastik Dolumu
  • Bilgisayarlı Rot Ayarı
  • Hibrit araçlar için periyodik ve mevsimsel bakımlar
  • Klima Bakımı
  • Arıza Tespiti
  • Süspansiyon Kontroller ve Bakımı
  • Hibrit araçlar için yağ ve filtre kontrolleri ile değişimi
  • Fren Kontrolü ve bakımı

Elektrikli Araçların Bakıma İhtiyacı Var mı?

Her ne kadar elektrikli araçların hareketli parçası daha az olmasından dolayı bakım aralıkları daha uzun olabilse de, aynı dizel ve benzinli araçlarda olduğu gibi elektrikli ve hibrit araçlar da düzenli bakım görmelidir. Özellikle frenler ve lastikler bakımın önemli parçalarıdır.

Bunların dışında her aracın sahip olduğu klima, polen filtresi, rot ayarı, silecek suyu, hidrolik ve soğutma sıvıları, batarya toz filtresi gibi farklı parçaların da kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi önerilir.

Elektrikli Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrikli araçlarda fren bakımı önemlidir. Rejeneratif fren sistemi olduğu için motor freni sıkça kullanılır, bu nedenle fren disklerinin aşınması daha yavaş olur. Ancak bu fren bakımının gerek yoktur demek değildir. Araçlarda fren diskleri ve balataları bulunur ve bunların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Özellikle yüksek performanslı elektrikli otomobillerde fren sisteminin aşınması hızlı olabilir.

Bunun dışında süspansiyonların ve direksiyon sisteminin kontrol edilmesi de önemlidir. Elektrikli araçlar bataryalarından dolayı içten yanmalı otomobillere göre daha ağırdır. Bu yüzden süspansiyonlarının ve direksiyon sistemi daha çabuk yıpranır.

Elektrikli araçların bakım açısından içten yanmalı motorlara sahip olan araçlarla olan en büyük benzerliği silecek ve klima gibi sürüş konforunu direkt olarak etkileyen elementlerdir. Bu parçalar düzenli aralıklarla bakım görmeli ya da değiştirilmelidir. Ayrıca toz filtresi elektrikli araçlarda önemli arızalara yol açabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

Elektrikli Araç Bakımında Fren Hidroliği

Elektrikli araçlarda rejeneretif fren sisteminin yanında geleneksel otomobillerde de bulunan hidrolik fren sistemi de bulunur. Özellikle ani frenlemeler de bu sistemin düzgün çalışması oldukça önemlidir. 

Fren hidroliği, fren pedalına basıldığında oluşan tepkiyi frenlere ileten sıvıdır. Ve zamanla işlevselliğini yitirir. Bu nedenle aracın frenleme performansı ve sürücünün frenleme aşamasındaki hakimiyeti fren hidroliğinin etkisini yitirmemesine bağlıdır.

Euromaster, fren hidroliği değişimi konusunda geleneksel araçlarda olduğu gibi elektrikli ve hibrit araçlarda da değişimin 2 senede bir yapılmasını önerir.

Bunun dışında Fren Hidroliği testi de Euromaster Servis noktalarımızda yapılabilir.

Elektrikli Araç Bakımında Değişen Filtreler

Elektrikli araçlarda motor hava filtresi bulunmaz. Ancak araç kabinine giren havayı temizleyen polen filtres bulunur ve düzenli olarak değişimi yapılmalıdır. 

Hibrit araçlarda ise hem yakıt filtresi hem de yağ filtresi bulunur ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Elektrikli Araçların Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Elektrikli araçların bakım sıklığı üretici kullanım talimatlarına göre değişir. Örneğin Tesla, araçlarının iki senede bir yıllık bakıma girmesini tavsiye eder.

Bu konuda Euromaster olarak aracınızın kullanım kitapçığında önerilen tarihler arasında bakımlarınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ancak bu araçların bakım süreçlerinde diğer araçlara göre farklılıklar bulunmaktadır.

Elektrikli Araçlarda Lastik Seçimi

Araçların yolla temasını sağlayan lastikler özellikle elektrikli otomobillerin performansında ve sürüş güvenliğinde oldukça önemlidir.

Bu sebeple son yıllarda lastik üreticileri elektrikli araçlara özel lastik seçenekleri sunmaya başladılar.

Elektrikli araç seçiminde doğrudan etkili olan sürüş mesafesi kapasitesi kullanılan lastikle doğrudan etkilidir. Elektrikli araçlara özel geliştirilen lastiklerde yuvarlanma direnci minimuma indirilmeye çalışılır. Düşük yuvarlanma direnci, içten yanmalı motorlarda daha az yakıt tüketimi demektir. Elektrikli araçlarda ise bu durum daha uzun kullanım menzili anlamına gelir. Lastiği yuvarlanma direncinde çap, lastik basıncı ve asfalt yüzeyi gibi birçok etmen etkili olduğu gibi en önemlisi lastiğin kauçuk yapısıdır. Ayrıca elektrikli araçlarda gaza bastığınız anda batarya gücünüzün %100'ü lastiklere iletilir. Bu da lastik aşınmasının içten yanmalı motorlarda kullanılan lastiklere göre daha yüksek olmasına neden olur.

Bu nedenle elektrikli araçlar için geliştirilen lastiklerin kauçuk yapısı ve tasarımları daha farklıdır.

Elektrikli araçlar batarya ağırlıkları nedeniyle motorlu araçlara göre daha ağırdır. Bu hem araç menziline olumsuz etki eder hem yol tutuşu doğrudan etkiler hem de lastik ömrünü kısaltır.

Lastik ebatı da elektrikli aracınız için yapacağınız lastik seçiminde önemlidir. Lastik ebatları büyüdükçe yuvarlanma direnci artar. Bu da sürüş menzilini olumsuz etkiler.

Elektrikli aracınız için seçtiğiniz lastik sürüş konforu açısından çok önemlidir. İçten yanmalı motorlu araçlarda çoğu durumda motor sesi lastik sesini bastırır. Ancak elektrikli araçlar oldukça sessiz çalıştıkları için lastik gürültüsü direkt olarak kabine yansır. Elektrikli araçlara özel lastikler sürüş konforunu artırmak için daha az ses çıkaracak şekilde geliştirilirler.

Elektrikli Araçlarda Lastikler

Michelin ve Hankook gibi lastik üreticileri Elektrikli araçlara özel lastikler üretmeye başladılar. Bunun nedeni elektrikli araçların farklı lastik ihtiyaçları bulunmasıdır. Bu konseptte üretilen lastikler düşük yuvarlanma direnci katsayısına sahip olması sayesinde aracın menzilini artırmaya hedefler. Bunun dışında sessizlik ve yüksek sürüş deneyimini artırmaya da odaklanır.

Elektrikli araçlarda ağırlık ve çekiş daha farklı olduğu için aşınma da farklıdır. Bu nedenle belirli periyodlarda lastik rotasyonu yaptırmak oldukça önemlidir.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et