Kalite ve Güvenin Adresi..

Mergen'de Güvenilir Ellerde
Sepetim 0,00 TL
Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresi, sürücülerin araç içinde daha sağlıklı bir ortamda seyahat etmelerine olanak sağlar. Gelişen teknoloji ile birlikte, otomotiv endüstrisinde polen filtrelerinin kalitesi ve etkinliği de artmıştır. Bu filtrelerin kullanılması, özellikle şehir içi yoğun trafikte ve hava kirliliği yaşanan bölgelerde, otomobil içindeki hava kalitesinin korunmasında büyük rol oynar.

Araç üreticileri, polen filtrelerinin etkinliğini artırmak için çeşitli malzemeler ve yapılar kullanmaktadır. Bu sayede, sürücülerin sağlık ve konfor beklentilerini karşılamak için daha gelişmiş filtreleme sistemleri sunulmaktadır. Polen filtresi, araçların ve araç sahiplerinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde geliştirilmeye etmektedir.

Mergen servis noktalarında tüm işçilik ve yedek parçalar bir yıl garantilidir ve Bosch marka filtreler kullanılmaktadır. 

Konforlu yolculuklar ve kaliteli hava için polen filtrenizi değiştirin.

Polen Filtresi Nedir? 

Polen filtresi, sürücülerin ve yolcuların yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmış bir filtreleme sistemidir. Bu filtreler, araçların klima ve havalandırma sistemlerine entegre edilerek, araç içi havayı sürekli olarak temizler. Polen filtresi çeşitli boyut ve yapıda üretilir, böylece her araç modeline uygun filtre seçenekleri sunulabilir. Araçta kullanılan polen filtresi, dış ortamdan gelebilecek alerjen ve zararlı partiküllerin içeri girişini önleyerek, sürücülerin sağlığı için olumlu etkiler sağlar, aynı zamanda araç içindeki kötü kokuları ve dumanı da azaltır. Bu sayede daha temiz ve ferah bir ortam sağlanır.

Kağıt, pamuk ya da sünger bazlı olabilen araç filtreleri, çeşitlerine göre ömrü, hava geçirgenliği ve kapasiteleri değişir. Motora kaliteli hava girişinin desteklendiği ölçüde aracınızın performansı güçlenir.

Özellikle kendini ilkbaharda gösteren polenlere karşı allerjik reaksiyonları araçlarda önlemek adına polen filtresi büyük önem taşır. Ayrıca toz ve yanmamış yakıt parçacıklarının da içeri girmesi engellenmiş olur.

Polen filtresi bakımı hakkında uzmanlarımızın tavsiyelerine güvenin. Mergen noktalarımızda aracınızın polen filtresi kontrol ettirebilir ve gerekirse yenisiyle değiştirebilirsiniz. İki çeşit polen filtresi bulunmaktadır;

 

Düz Polen Filtresi

1 mikrondan daha düşük olan parçacıkları hapseden filtrelerdir. Akciğerlere ulaşabilen, astım ve alerjileri tetiklemeye neden olabilen bakteriler, polenler ve egzoz gazı dumanlarını filtreleyebilir.

 

Karbonlu Polen Filtresi Nedir? 

Karbonlu polen filtresi, standart polen filtrelerinin özelliklerinin yanı sıra, daha gelişmiş bir hava temizleme kapasitesine sahip bir filtre türüdür. Aktif karbon katmanı sayesinde, kötü kokuları ve zararlı gazları daha etkili bir şekilde engelleyerek, sürücülere daha sağlıklı ve konforlu bir sürüş deneyimi sunar. Aktif karbon katmanı, polen filtresi teknolojisinde önemli bir yenilik olarak kabul edilir. Bu katman, özellikle şehir içi yoğun trafikte ve hava kirliliği yaşanan bölgelerde, araç içindeki hava kalitesini daha da iyileştirmeye yardımcı olur. 

Sadece parçacıkları değil aynı zamanda kokuları da hapseder. Aktif karbonlu polen filtresi, zararlı gazların yoğunlaşmasını azaltır.

Karbonlu Polen Filtresi ile Normal Polen Filtresi Arasındaki Fark Nedir?

Bugün üretilen araçların çoğunda düz veya normal polen filtresi kullanılırken, bazıları karbonlu polen filtrelerini tercih etmektedir. Karbonlu polen filtresinin düz polen filtrelerinden farkı, sadece toz, toprak gibi partiküllerin aracınıza girmesini engellemekle kalmayıp, ayrıca kötü kokuların da aracınıza girişini önlemesidir. Boyut olarak normal/düz polen filtresiyle aynı ölçüde olan karbonlu polen filtresi, bileşenleri açısından düz polen filtresinden ayrılmaktadır.

Karbonlu polen filtresi, yapısındaki karbon sayesinde birçok partikülü ve kötü havayı hapsetmektedir. Karbonlu polen filtresinin normal polen filtresinden en önemli farkı, sadece parçacıkları tutmakla kalmayıp, aynı zamanda araç dışındaki kötü kokuların araç içine girmesini engelleyebilmesidir.

Mergen servislerinde, polen filtresi ve karbonlu polen filtresi değişimi konusunda uzman ve deneyimli ekiplerle çalışarak, aracınızın bakımını en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mergen servislerini tercih ederek, aracınızın performansını koruyabilir, enerji verimliliğini optimize edebilir ve güvenli bir sürüş deneyimi elde edebilirsiniz.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresi değişimi, araç bakımının önemli bir parçasıdır ve düzenli olarak yapılmalıdır. Polen filtresi, yol koşullarına bağlı olarak yılda iki kez değiştirilmelidir, bunlar genellikle 10.000 ve 15.000 km aralıklarıdır. Ancak çok tozlu yollarda araç kullanılıyorsa, polen filtresi daha sık değiştirilmelidir. Filtre değişimi sırasında, eski filtre çıkarılır ve yeni bir filtre ile değiştirilir. Polen filtresi değişimi, Mergen gerçekleştirilebilir.

Polen Filtrenizin Değiştirilmesi Gerektiğini Gösteren Belirtiler:


Ömrünü tamamlamış bir filtre, havalandırma parçalarının bozulmasına, sürücü ve yolcuların aşağıda belirtilen memnuniyetsizlikleri yaşamasına neden olur. Bunlardan bazıları:

  • Yolcu bölümündeki havanın kirlenmesi,
  • Havalandırmalardan gelen tuhaf, hoş olmayan koku,
  • Bakteri ve mantar birikmesi.
  • Havalandırma menfezlerinden kısıtlı hava akışı
  • Camların buğulanmasını engelleme zorluğu
 

Polen Filtresi Değişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araçların periyodik bakımları esnasında yetkili kişiler tarafından polen filtreleri değiştirilir. Ancak hava ve zemin şartları normal olan ve periyodik bakımları düzenli olarak yapılan araçlarda sürücülerin polen filtresi değişimine ihtiyaçları yoktur. Bu durumda sadece periyodik bakım sırasında polen filtresinin değiştirilip değiştirilmediğinin kontrol edilmesi yeterlidir. Polen filtresini kendisi değiştirmek ya da temizlemek isteyen sürücüler ise birkaç yöntemle bu işlemi gerçekleştirebilirler. Mergen noktalarındaki ücretsiz check-up hizmetinde polen filtresi kontrolü de gerçekleştirilir.

Polen filtresi kapağı aracın torpido gözüne yakın bir konumda bulunur. Torpido gözünün iç kısmındaki vidalar çıkarıldığında torpido yerinden çıkarılıp, aracın polen filtresine ulaşılabilir. Polen filtresi, klimalardaki gibi gözenekli bir yapıya sahiptir. Kolayca yerinden çıkarılabilen polen filtresi temizlendikten sonra tekrar kullanılabilir. Ancak, uzmanlar polen filtrelerinin hassas bir yapıya sahip olduğunu ve temizlenmesi yerine değiştirilmesinin daha sağlıklı olduğunu önerirler. Değiştirilen polen filtrelerinin ise doğru şekilde takıldığından emin olmak önemlidir.

Polen filtresi değişimi oldukça kolay görünse de oldukça önemlidir. Araç içerisinde daha sağlıklı bir hava solumak için aracınızın periyodik bakımlarını düzenli olarak yaptırmalı ve bakım sırasında polen filtresinin değiştirildiğini kontrol etmelisiniz. Eğer araç içerisindeki hava kalitesinin düşük olduğunu, kabinin kötü kokularla dolu olduğunu fark ederseniz, polen filtrelerini periyodik bakımdan önce kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Polen Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Eğer polen filtresi düzenli olarak değiştirilmezse, zamanla filtrede biriken partiküller filtrenin gözeneklerini tıkar. Bu durum, araç içindeki hava akışının azalmasına ve hava kalitesinin düşmesine neden olur. Tıkanmış bir polen filtresi, alerjik reaksiyonlar ve solunum rahatsızlıkları yaşayan kişiler için sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, klima ve havalandırma sisteminin verimliliğini düşürerek enerji tüketimini artırır ve yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler. Polen filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi aracın genel performansını ve enerji verimliliğini optimize etmeye yardımcı olur.

Polen Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Polen filtresi tıkandığında, hava akışı azalır ve hava kalitesi düşer. Bu durum, alerjenlerin araç içinde yoğunlaşmasına neden olarak sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, tıkanmış polen filtresi, klima ve havalandırma sisteminin daha fazla çalışmasını gerektirir. Bu da motorun daha fazla çalışmasına neden olarak yakıt tüketimini artırabilir.

Tıkanmış bir polen filtresinin zamanında değiştirilmesi, sürücülerin sağlığını ve konforunu korumak için önemlidir. Polen filtresinin tıkanması durumunda yetkili bir servise veya bakım merkezine başvurarak filtre değişimini yaptırmalıdır.

Mergen servis noktalarında aracınızın filtresini kontrol ettirebilir ve fabrika çıkışında takılanlarla aynı özelliklere sahip, orijinal ekipman onaylı (OEM) filtreler ile değiştirebilirsiniz. 

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et