Kalite ve Güvenin Adresi..

Mergen'de Güvenilir Ellerde
Sepetim 0,00 TL
Fren Sistemi

Fren sistemi, aracınızı kontrol etmenizi sağlayarak sizin ve diğer yolcuların güvenliğini etkileyen araç emniyet üçgeninin üç unsurundan biridir. İyi durumda olan frenler hızınızı kontrol etmenizi ve aracınızın güvenli mesafede durmasını sağlar.

Aracınızın Fren sistemini bakımsız bırakmayın, yola riskle çıkmayın.

 

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aracınızın yoğun ya da daha az kullanılmasına bakılmaksınızın en az yılda bir kez frenlerinizi kontrol ettirmeniz hayati önem taşır.

 

Kötü Frenleme Nasıl Anlaşılır?

Kaza risklerini en aza indirmek için aracınızın fren sistemi bakımlı ve iyi durumda olmalıdır. İyi frenleme ve kötü frenleme arasındaki farkı tablomuzdan görebilirsiniz.

resim hizmetler fren

 

Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilmedir?

Fren sisteminde çabuk aşınabilecek bölümün başında fren balataları gelir. Balataların zarar görmesi aynı zamanda disklerin aşınmasına neden olur ve bu durum ani frenlemede araç kontrolünü kaybetmenize neden olabilir.

Fren balatalarının kalınlığı 2mm'nin altına düşmeden veya sürüş stilinize göre ortalama 40.000 kilometrede bir fren balataları değiştirmelidir.

 

Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Aracın fren sisteminde, fren balatalarının fren disklerine sürtünmesi sonucu diskler zorlanır. Bu durumda araç üreticisi tarafından belirlenen minimum kalınlığa ulaştıklarında fren disklerinin değiştirilmesi gerekir. Aracın kullanımına bağlı olarak ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede disk değişimi önerilir.

 

Fren Pabuçları Kiti Değişimi

Aracınızdaki fren pabuçları kitinin yaklaşık olarak her 30.000 kilometrede bir kontrol edilmesi ve tozunun alınması gerekir. Bununla birlikte yoğun kullanımlarda daha kısa sürede değişim gerekebilir. Örneğin; fren hidroliğinin tekerlek silindirine sızıntı yapması da acil değişim gerektiren nedenlerden biridir. Fren pabuçlarının ve tekerlek silindirlerinin değişiminin (sağ ve sol) çift olarak yapılması önemlidir. 

 

Fren Sistemi İçin Uyarı Sinyalleri

Tabloda yer alan uyarı sinyallerinden birini tespit ettiğinizde veya en ufak bir şüphenizin olması halinde, frenlerinizi kontrol ettirmek üzere hemen size en yakın Mergen Servis Noktasına gelmenizi tavsiye ederiz.
 

hizmetler fren uyari sinyalleri

 

Fren Sistemi Değişimi İçin Servis Noktaları:

Mergen uzmanları her bir lastiğin takılması esnasında frenleme parçalarını kontrol ederler. Güvenliğiniz için, fren hidroliği kaynama sıcaklığının testi, Mergen Servis Noktaları'nda sistemli olarak yapılan kontroller arasında yer alır. Fren sisteminde herhangi bir sorun tespit edildiği takdirde, araç sahibi bilgilendirilir ve onayı dahilinde gerekli işlemler yapılır.

Siz de hemen ücretsiz fren sistemi kontrolü için size en yakın Mergen noktasını ziyaret edin.

Mergen’de fren hizmetleri hakkında her şeyi öğrenebilir ve uzmanlarımızın önerilerine ulaşabilirsiniz.

Mergen Servis Noktaları'nda Bosch yedek parçalar kullanılmaktadır.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et