Kalite ve Güvenin Adresi..

Mergen'de Güvenilir Ellerde
Sepetim 0,00 TL
Silecek Değişimi

Güvenli bir şekilde seyahat edilmesi için araçlarda yer alan parçaların sorunsuz bir şekilde çalışması önemlidir. Yolculuk boyunca karşınıza çıkabilecek yaya, araç, hayvan, trafik ışığı, uyarı levhaları ve kavşaklar gibi dikkat etmeniz gereken etkenleri görmeniz için araç camlarının net bir görüş açısı sunması gerekir.

Araç camları yağmur, kar, çamur, böcek, reçine, toz gibi birçok kirle kaplanabilir. Bu kirlerin hızlı bir şekilde temizlenerek berrak bir görüş açısı oluşturulması için sileceklerin iyi durumda olması gerekir.

Silecek Ne İşe Yarar?

Araba sileceği, araç camlarına yapışan kirlerin etkili ve hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayan fonksiyonel parçalardır. Cam suyu ile beraber çalışarak kirleri çözen bu parçalar, tek başına da çalıştırılabilir. Direksiyonun yanında bulunan kola küçük bir dokunuş yapılarak silecekler açılabilir.

Silecekler özellikle yağmur, kar, tipi gibi görüş açınızı kısa süre içerisinde kapatan olumsuz hava koşullarında güvenli bir sürüş deneyimi elde etmenizi sağlayan önemli parçalardır. Aracınızdan tam performans alarak keyifli bir seyahat etmeniz için silecekleriniz büyük önem taşır.

Oto cam silecekleri, motorlu araçların ön camında yer alan iki parçadan oluşur. Cam ile temas eden silecek lastiği, camı çizmeyen lastik veya kauçuk materyalden üretilir. Silecek, cam üzerinde bulunan yağmur, kar, çamur, kir gibi pek çok maddeyi anında temizler.

Esnek parçalardan oluşan silecek lastiği, dipten uca doğru incelen bir forma sahiptir. Yumuşak yapısı sayesinde en hassas camları bile sorunsuz bir şekilde siler. Bütün motorlu taşıtlarla uyum sağlayan silecek lastiği, sileceklerin olmazsa olmaz parçaları olarak öne çıkar.

Silecek Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracın güvenli bir şekilde kullanılması için birtakım bakımlar yapılmalıdır. Silecek bakımı da bu bakımlar arasında oldukça gereklidir. Yüksek dayanıklılığa sahip materyallerden üretilen silecekler zaman içerisinde aşınarak işlevsiz hale gelebilir. Bu nedenle yılda bir kez sileceklerin değiştirilmesi önerilir.

Sileceklerde ortaya çıkan yıpranmayı, çalışma esnasında duyulan alışılmadık sesten veya temizlenmeyen lekelerden fark edebilirsiniz. Yıpranan sileceklerin değiştirilmesi gerekir.

Silecekler Ne Kadar Sürede Değişmelidir?

Silecekler her ne kadar en son teknolojilerle üretilmiş olursa olsun, silecek lastikleri zamanla aşınarak etkisini yitirir. Sileceklerin değişim süresi, kullanım sıklığına bağlı olarak farklılık gösterir. Yağışlı veya tozlu bir bölgede yaşıyorsanız sileceklerinizi en az yılda bir kez değiştirmeniz güvenli yolculuk yapmanız için gereklidir.

 

Değiştirilmeyen silecekler, camın temizlenmesini zorlaştırır. Camda biriken kir, görüş açınızı oldukça fazla etkileyerek sürüş performansını düşürür. Silecek lastiklerinde meydana gelen aşınmalar ise ön camların çizilmesine sebep olabilir.

Silecek lastiklerini değiştirmeden önce dip ve uç kısımda yer alan bölümler, yukarı doğru kaldırılmalıdır. Silecek kaldırıldıktan sonra lastik raydan çekilerek çıkarılır. Boşluklarda oluşan kirler nemli bir bez yardımıyla temizlenir. Ardından yeni silecek lastiği, aynı raya yerleştirilerek sabitleme yapılır. Sileceğin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Araca Uygun Silecek Seçimi

Motorlu araçlar birçok çeşit, marka, model, seçenek ve özellikten oluşur. Bu etkenlere bağlı olarak araç parçaları da değişkenlik gösterir. Silecekler de değişim zamanı geldiğinde araç özelliklerine uygun şekilde seçilmelidir. Farklı boyutlardan oluşan silecekleri ayırt etmeniz için bazı yöntemler bulunur.

Araçların bazılarında silecek boyutları eşit olurken bazılarında iki farklı silecek boyutu bulunur. Bu da araca bağlı olarak değişir. Bir diğer yöntem ise aracınızda bulunan silecekleri ölçmenizdir. 

Silecek seçiminde boyut önemlidir. Gerekenden uzun ölçülere sahip bir silecek süpürgesi tercih ederseniz kullanım esnasında silecekler birbirine çarpabilir. Bu çarpışma silecek bıçaklarına, motoruna veya ön cama zarar gelmesine sebep olabilir.

Silecek boyutları, ön cam boyutuyla uyum sağlamayabilir. Bu durum camın tam olarak temizlenmesini engellemenin yanı sıra ön camda hasara neden olabilir. Küçük olan süpürgeler ise ön camı kısıtlı şekilde temizleyerek görüş açısını düşürür.

 

Aracınız için silecek seçimi, araç üreticisinin tavsiyeleri doğrultusunda yapılmalı ve değişim işleminin orijinal ekipman onaylı ürünlerle uzman personel tarafından yapılması gerekir. Tüm bunların yanında kullanılacak sileceğin, sessiz çalışma özelliği, daha uzun kullanım ömrü ve kusursuz silme performansı olacak kalitede üretilmiş olmasına dikkat edilmesi önerilir.

Mergen servis noktalarında silecekleriniz ücretsiz olarak kontrol edilir ve gerekirse araç üreticilerinin tavsiyesi doğrultusunda, orijinal ekipman onaylı ürünlerle yenilenir. 

Silecek Türleri

Bazı araçlarda yalnızca ön cam sileceği bulunur. Bazı araçlarda ise hem ön hem de arka cam sileceği bulunur. Araba ön cam sileceği direkt olarak görüş açısının netleştirilmesine olanak tanır.

Araç, seyir halindeyken ön cama pek çok böcek, reçine, toz gibi kirler yapışır. Bunun yanı sıra olumsuz hava koşullarında yağmur ve kar görüş açısını etkiler. Görüş açısının temizlenmesine olanak tanıyan ön cam sileceği, güvenli bir seyir imkanı tanır.

Bazı araçların arka camında da silecek bulunur. Arka cam, dikiz aynası ile arkadan gelen araçların görülmesini sağlar. Araç hareket halindeyken veya park sürecindeyken son derece önemli hale gelen arka camın temiz olması gerekir. Arka cam silecekleri biriken kir ve tozların çözünerek temizlenmesini sağlayan parçalardır.

Arabanın Silecekleri Neden Çalışmaz?

Arabanın silecekleri neden çalışmaz sorusunun pek çok farklı cevabı olabilir. Sileceklerin tamamen durması, mekanik ya da elektronik bir arızadan dolayı olabilir.

Camın kenar bölümlerinde yer alan haznelerde silecek motoru bulunur. Silecek motoru, düzensiz akım sonucunda arızalanarak sorun çıkarabilir. Bu sorun sileceğin ses çıkarmasına, düzensiz çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olarak sürüş performansını ve güvenliğini etkiler.

Sileceklerin çalıştığı ancak temizlemediği durumlarda ise su kanallarında meydana gelen tıkanmalar öne çıkar. Bu tıkanmaların ortadan kaldırılması için su kanallarının temizlenmesi gerekir.

Bir diğer olasılık da silecek lastiklerinin ileri seviyede aşınarak cama temas etmemesidir. Cama düzgün şekilde temas etmeyen silecek, yüzeyde bulunan kir veya yağış izlerini temizlemez.

Silecek Fiyatları

Silecek fiyatları pek çok farklı etkene bağlı olarak değişen seçeneklerden oluşur. Sileceklerin markası, materyali, boyutları gibi özellikler bu etkenler arasında yer alır. Sileceğinizi seçerken aracınızla uyumlu boyutlara sahip olan parçayı tercih etmeniz gerekir. Avantajlı fiyatlı seçeneklerden oluşan silecekleri, Mergen servis noktalarında bulabilirsiniz.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et