Kalite ve Güvenin Adresi..

Mergen'de Güvenilir Ellerde
Sepetim 0,00 TL
Rot Ayarı

Rot Ayarı

Aracın yürüyen aksam ön düzen ayarının iyi durumda olması,  yol tutuş performansını ve lastik ömrünü artırır.

Aracınızın rot ayarının iyi durumda olması, yol tutuş performansını ve lastik ömrünü artırır.

Aracınızın rot ayarını yaptırın, yol tutuşu ve lastik ömrünü artırın

Rot Sistemi Nedir?

Ön düzen sistemi; rot, rot başı, sonsuz dişlisi, amortisör gibi aracın yürüyen aksam parçalarından oluşur. Sürücünün direksiyon hareketleri ile ilettiği komut, sonsuz dişlisi aracılığı ile tekerleklere iletildiğinden, rot sisteminin sorunsuz çalışması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Sorunsuz çalışan rot sistemi, aracın yol tutuşunu arttırır ve lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorbe ederek, sürüş konforunun da artmasını sağlar.

Neden Rot Ayarı Yaptırmak Gerekir?

Düzgün yapılmış rot ayarının çevresel ve ekonomik pek çok avantajı bulunuyor. Rot ayarı, aracınızın daha düşük yuvarlanma direncine kavuşmasını sağlar. Aracınızın mekanik aksamları korunur ve lastikleriniz daha uzun ömürlü kullanılmış olur. Tüm bunların aynı zamanda çevresel olarak da olumlu etkileri vardır; lastiklerde düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha az yakıt tüketimi ve daha az CO2 emisyonu oluşması sağlanır. 
 

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Mergen teknisyenleri, servise gelen tüm araçların rot ayarını kontrol ederler ve gerekli görürlerse aracınıza rot ayarı yapılmasını önerirler. Rot ayarları için öncelikle aracın rot ayarının düzgün çalıştığına emin olmak gerekir. Rot kollarının kontrollerinin ardından açısal bir bozukluk tespit edilirse, aracınızın ön düzen ayarının yapılmasına ihtiyaç doğar. Salıncak, rot kolları gibi parçaların değiştirilmesi gerekebilir. Mergen’de tüm işlemler sizin bilginiz ve onayınız dahilinde gerçekleştirilir. Ön düzen ayarında Mergen uzmanlarına güvenin!

Rot Ayarı Neden Bozulur?

Rot ayarı özellikle aracın ön cephesinden yapılan kazalar sonucunda meydana gelebilir. Bununla birlikte sert arazi koşullarında aracın maruz kaldığı derin çukurlar, darbeler aracın rot ayarının hasara uğratabilir ya da bozabilir.
 

Rot Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın rot ayarının bozulmasının pek çok belirtisi vardır: Lastikleriniz daha hızlı ve düzensiz bir şekilde aşınır. Aracınızın yol tutuşu azalır. Gözle görülür bir sebep olmaksızın aracınız sağ veya sol tarafa doğru çekmeye başlar. Direksiyonuz artık düz değildir. Direksiyon parçaları hızlı bir şekilde yıpranır. 
 

Rot Ayarı Ne Zaman Yapılır?

Farklı zemin koşulları ve aracın kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, ortalama bir şehir içi kullanılan araç için her 5.000 km’den sonrası için ön düzen ayarı yapılması tavsiye edilir.
 

Rot Ayarı Fiyatları

Mergen güvencesi altında aracınızın ön düzen sisteminin ayarlanması işlemini uzman teknisyenlerimizle güvenilir ellerde gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın Mergen servis noktasını öğrenip, araç bakım hizmetleri, fiyatları ve kampanyalar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et